Jak začít běhat a nikdy nepřestat - rozhovor s Vláďou Marčíkem

Vladimír Marčík, svěřenec Jana Pernici, ambasador eshopu Saucony Run, vycházející hvězda českého běhu běhá teprve od roku 2016 a už má za sebou výsledky, o kterých se mnohým může jen zdát. V dubnu 2019 v Keni a na závodu  Sportisimo ½ maratonu naznačil, že patří mezi českou elitu českého běhu. 00:30:39 je nejlepší čas, ve kterém zvítězil v závodu 7.3.2020 Palestra Kbelská 10. Na pardubickém vinařském půlmaratonu v Kostěnicích u Pardubic dosáhl dalšího skvělého času 01:06:52. V čem tkví takovýto úspěch? Kde se vzalo najednou tolik vytrvalosti? Myslíme, že nejen nás, ale i vás budou zajímat odpovědi na tyto záludné otázky.

Vladimír Marčík - ambasador značky SauconyRun.cz

 

Je dobrý nápad začít běhat?

Určitě. Běh je přirozený pohyb pro každého člověka. Dostupný, jelikož běhat se dá kdekoliv a kdykoliv. Běh Vás dostane do dobré formy. Ale rada pro začátečníky, všeho s mírou. Tělo člověka, který celý život neběhal nebo nesportoval, může reagovat na tento pohyb jinak. Začít pomalu, nikam nespěchat, nechtít ihned lámat rekordy, srovnávat se s minulostí a běháním na základní škole. Mělo by to být přirozené. Když se mi chce, půjdu, když tělo vydává signály, že je unavené ba bolavé, poslechnout ho.

Proč začít běhat? 

Často slyším, že někteří začínají běhat z hecu, protože je někdo popíchl v práci, v rodině nebo mezi přáteli. To by neměl být důvod proč začít běhat.

Nejprve musím rozdělit běhání a jít si zaběhat. Jít si zaběhat je dobrá aktivita. Dokáže zpestřit Váš den. Po práci pár koleček v parku, udělat si chuť na jídlo, ba mít jaksi splněno. Ukázat, že jsem v daný den aspoň něco udělal. Někteří si takhle chodí zaběhat a pak to doma oddělají deseti knedlíky, tučným jídlem a sudem piva. Pak si říkají, že si chodí zaběhat, takže je vše v pohodě. Neříkám, že to není špatné, někdo to tak prostě má.

Naopak běhání je něco trochu jiného. Snažíte se o určitý životní styl, záleží Vám na tom, každý den se připravujete na tuto aktivitu, těšíte se, snažíte se dodržování správné stravy, hledáte lidi a skupiny s podobným zájmem. Běhání děláte, protože chcete, baví Vás to, naplňuje, přináší to do vašeho života trocha štěstí a cítíte se dobře. To je i důvod proč jsem začal běhat já.

Jak s běháním správně začít?

Krůček po krůčku. Jak jsem napsal výše, nespěchat. Udělat krok je to nejdůležitější a někdy i to nejtěžší. Vůbec není ostuda, že první běhy budou trvat třeba pouze 15 minut nebo mezi běh budete vkládat chůzi. Důležité je naslouchat svému tělu. Když se cítíte dobře, jít větší kilometráž a rychleji, pokud jste měli těžký den, jít naopak méně a pomaleji. Musíte porozumět a chápat, co v daný den dokážete. Další věc je správná běžecká obuv. Vidím často běhat chlapy v konverskách, turfách nebo sálovkách na fotbal. Prostě to, co našli doma z dob minulých. Musím říct, že se jedná o klíčovou věc. Pokud budete běhat v botách, ve kterých vás bolí nohy. Odradí vás to, budete unaveni, na druhý den budete běh proklínat. Proto výběr kvalitní běžecké obuvi je podstatná věc. Mezi další důležité aspekty, jak správně začít řadím také kompenzační nebo regenerační doplňky. Místo běhu si dát saunu, krátké posilování těla, nějaké hry. Běh je pohyb víceméně pouze dopředu. Tělo si a něj zvyká a poté je obtížné si zvykat na jiný pohyb. Kompenzace je často zanedbávaná.

Co dělají začátečníci špatně?

Chtějí všechno hned. Chtějí být rychlí, chtějí být vytrvalí, v ideální formě. Někdy to rvou tak na sílu, že po půl roce běhání jsou natolik zničení, že už nemůžou ani chodit. To prostě nejde. Je to stejné jako v každé jiné sféře (v práci, ve škole, ve hře na hudebních nástrojích). Učíte se postupně. Opět zmíním frázi krůček po krůčku. A to platí i pro nás pro profesionální běžce. Pořád se posunujeme. Nemůžeme mít všechno hned. Někde začínáme a postupně se z prvňáčků stáváme absolventy. To je normální. Doopravdy neznám nikoho, kdo by dokázal přeskočit pár tříd a zvládal to.

V čem je běh lepší než ostatní sporty?

Neřekl bych, že je lepší než ostatní sporty. Každý sport je něčím super. Každý jsme jiný a každému vyhovuje a líbí se něco jiného. Běh je dostupný. Tenis můžete dělat pouze na tenisových kurtech, hokej pouze na ledě, fotbal víceméně pouze na fotbalových hřištích. Běh můžete provozovat úplně všude. Chcete běhat v přírodě, žádný problém, chcete si zaběhat na Karlově mostě, taky žádný problém, chcete běhat na písečné pláži, opět, žádný problém. To je kouzlo běhu. Znám lidi, kteří jezdí do zahraničí a turistiku spojují právě s během. Za jeden nebo dva dny dokážou oběhnout celé turistické město a jsou šťastní.

V jakém prostředí se nejlépe běhá?

Opět je to individuální věc. Já mám rád, když jsem v společnosti běžců, se kterými sdílím stejný zápal, milujeme běhání a dokážeme se navzájem podporovat a motivovat. Není nic lepšího než odpolední trénink po práci na našem stadionu na Strahově. Cítíte se v sedmém nebi. V daný okamžik bych nechtěl být nikde jinde. Běh v lese má své kouzlo, běh v brzkých ranních hodinách v centrum Prahy má také své kouzlo, nikde nikdo, jen vy a památky. To se neomrzí.

Máte nějaké tipy, jak začít běhat a nikdy nepřestat?

  1. Běhejte s radostí
  2. Nespěchejte a netlačte na sebe
  3. Naslouchejte svému tělu
  4. Najděte si parťáka nebo běžeckou skupinu
  5. Zvolte správnou běžeckou obuv
  6. Účastněte se běžeckých závodů a akcí
  7. Snažte se dodržovat správný životní styl (jídlo, pitný režim, spánek)